TRASA ROWEROWA
data: 23 kwietnia 2011 r.
przebieg całkowity: 58 km
czas/wyprawa: ok.4 godz.
ważniejsze miejscowości: Tłokinia Kościelna – Marchwacz
poziom trudności: wykształcający 😉
uczestnicy: z bratem Marcinem
Interaktywna mapka:
Streszczenie wyprawy:
A było to tak.. pewnego pięknego słonecznego dnia wybraliśmy się w trasę kolejne rejony. Wyjechaliśmy z Kalisza ulicą Łódzką aby skręcić z niej w lewo w ulicę Nędzerzewską tak, aby dojechać do Tłokini Kościelnej. Wiadomo, aby wyjechać z Kalisza trzeba zawsze nieźle się napedałować pod górkę, bo przecież Kalisz leży w dole, ale o tym poświęciłem już osobny artykuł na blogu. („I wyjedź pan z Kalisza”) 😉 Wracając do tematu. W Tłokini Kościelnej znajduje się drewniany kościół p.w. św. Jakuba z XVIII wieku a stamtąd (bo kościół ten leży na wzgórzu) mamy ciekawy punkt widokowy na Kalisz. Dla informacji w miejscowości tej znajduje się też zespół pałacowo-parkowy; pałac z 1915 roku i park z XIX wieku, lecz na terenie prywatnym. Dalej kierowaliśmy się na kościół w Rajsku p.w. św. Michała Archanioła z 1607 roku i dalej na Radliczyce. Radliczyce znajdują się w gminie Szczytniki powiatu kaliskiego. Przy jezdni zobaczyliśmy kaplicę św. Maksymiliana, dalej dworzec kolejowy (nieco zdewastowany jak większość w Polsce 😉 ) i wieżę ciśnień z początku XX wieku. Dalej kierowaliśmy się przez Cieszyków, Krowicę Zawodnią na Marchwacz. Zaobserwujemy tu oczywiście na terenie prywatnym zespół pałacowo-parkowy: pałac Niemojewskich z 1905 roku wzorowanym na pałacu łazienkowskim z Warszawy, bramę wjazdową, gorzelnie, spichlerz z końca XIX wieku, starą cegielnie i pomnik rozstrzelanych w 1945 roku. Jest co oglądać pomimo tego, że za płot nie wejdziemy 😉 Z Marchwacza kierujemy się na Opatówek. Z owego dnia prezentuję akurat zdjęcia z kolejnego zdewastowanego dworca kolejowego. Warto zajrzeć, bo kiedyś tego nie będzie heh 😉
Oczywiście Opatówek ma w sobie wiele innych walorów, ale te wypiszę we wpisie poświęconym typowo Opatówkowi. Bo na tą miejscowość jest potrzebne nieco więcej czasu niż tylko jeden skromny przejazd. Zachęciłem? 😉
Trasa wiodła takimi miejscowościami jak: Kalisz – Tłokinia Kościelna – Tłokinia Wielka – Zmyślanka – Borów – Rajsko – Agnieszków – Oszczeklin – Radliczyce – Cieszyków – Krowica Zawodnia – Marchwacz – Opatówek – Trojanów – Szałe – Kalisz.
Galeria zdjęć: