Zalew Szałe – fotografie z drona

Przedstawiam Wam ujęcia lotnicze z drona najbliższego zbiornika wodnego dla miasta Kalisza – Szałe. Jest to sztuczny zalew przez który przepływa rzeka Pokrzywnica. Fotografie wykonałem w dniach: 29 maja 2018 i 03 czerwca 2018. Szałe leży w woj. wielkopolskim, powiecie kaliskim i przynależy do gminy Opatówek. Zobaczcie sami.

Tereny przy zbiorniku wodnym mają jak najbardziej wielki, lecz niestety na dzień dzisiejszy zmarnowany potencjał. Wszelkie trasy rowerowe, rolkowe, jak i również dla biegaczy prowadzą z Kalisza wzdłuż rzeki tuż przy wałach ochronnych rzeki Prosny asfaltową ścieżką do tego zbiornika. Całość ścieżki pieszo-rowerowej została połączona z już istniejącą ścieżką rowerową prowadzącą “pod kolejówką” 25 kwietnia 2017 roku. Od tego dnia możemy z Kalisza szybko przedostać się na Szałem. Ścieżką tę nazywam “Prosnostradą” biorąc pod uwagę to ile osób z niej korzysta i jaki nieraz na niej ruch panuje. Czy nazwa ta się przyjmie? Czas pokaże.

Na Szałem znajduje się sporo lasu przy którym można odpocząć, lecz niestety przekwitła woda odstrasza ludzi i niekiedy pozbawia życia samych ryb. Czy w końcu ktoś się za to weźmie? Wątpliwe pytanie stawiane co roku przynajmniej od lat dwudziestu. Dziś przedstawiam na fotografiach lotniczych z drona jaki jest stan obecny terenów przyległych. 

Z moich pomysłów, marzeń i innych wysnutych wizji – oczami wyobraźni widzę na pewno asfaltową ścieżkę pieszo-rowerową ciągnącą się dookoła całego zalewu. Widzę również chociaż jeden punkt w którym można by zostawić rowery miejskie funkcjonujące w Kaliszu od 2017 roku np. tuż przy samej zaporze jak i przed strzeżoną plażą przy ul. Kaliskiej. W tym samym czasie należałoby się zająć spuszczeniem wody w zbiorniku, lub jej biologiczno-chemicznym oczyszczaniem, gdyż sama już nie jest w stanie sobie pomóc i odstręcza ludzi zielonym wyglądem przypominającym rozlaną farbę jak i samym zapachem. Czyż nie pięknie byłoby tu na nowo przywrócić kąpielisko wraz z łowiskiem? Warto też zacząć od wydania zakazów wprowadzania do niej zanieczyszczeń, czy zakazu jazdy quadami po skarpach. Sugerując się już gotowym projektem wykonanym w pobliskim dla nas Ostrowie Wielkopolskim na zalewie Piaski-Szczygliczka – warto zaczerpnąć z niego kilka pomysłów takich jak: park linowy w lesie, czy bary przy samej plaży, punkty na których tle jest warto się sfotografować takie jak: kadłub statku i inne. Komercyjne jak i niekomercyjne rzeczy przyciągające turystów nie tylko z Kalisza. Więcej eventów chociażby takie jak odbywają się we Wrocławiu: loty balonem. No bo, któż by nie chciał się przelecieć balonem i podziwiać z góry terenu Szałego i Kalisza przy zachodzie słońca? Tereny przed tamą jak najbardziej się do tego nadają zwłaszcza, że w tym miejscu do połowy zalewu nie przebiega żadna strefa lotnicza – patrz tutaj – a teren ten należy do miasta Kalisza. Niestety gdzieś w zapomnienie powędrowały tamtejsze koncerty odbywające się na strzeżonej plaży. Pytam się gdzie to wszystko? I gdzie Ci wszyscy ludzie? Szkoda, że to tylko moja wyobraźnia, ale myślę, że zaraziłem Was swoimi pomysłami. Być może coś z nich zakwitnie – oby tylko nie przekwitły niczym zielona woda w Szałem.

Leave a Reply

Your email address will not be published.