trasa rowerowa: Gmina Ceków Kolonia (80km)

TRASA ROWEROWA

data: 19 maja 2011 r.

przebieg całkowity: 80 km

czas/wyprawa: ok. 6 godz.

ważniejsze miejscowości: Gmina Ceków Kolonia.

poziom trudności: średni.

uczestnicy: sam

Interaktywna mapka:

Streszczenie wyprawy:

Wyprawa ta miała na celu szczegółowe obfotografowanie wszystkich miejscowości w gminie Ceków Kolonia i żeby pojechać specjalnie w te miejsca w których ja byłem to po prostu musi się chcieć. 😉 Nie ma się co czarować.

A co ciekawego możemy zobaczyć w dzisiejszej wyprawie? W Dębe – które należą do gminy Żelazków a możemy zobaczyć kościół p.w. Zwiastowania NMP z lat 1914-24, dwór i mały pareczek z XIX wieku, który jest nieco schowany za drzewami. Mogiłę żołnierzy poległych w 1939 roku na cmentarzu (wchodząc głównym wejściem w pierwszym rzędzie po lewej stronie). W Kamieniu znajdziemy dwór z końca XIII wieku, pomnik z 1975 roku ku czci powstańców styczniowych. Miejscowość ta jest położona przy obszarze „Dolina Rzeki Swędrni”. We wsi Morawin sfotografowałem wiatrak koźlak z 1911 roku i elektrownie wiatrowe. Znajdują się tu także 2 pomniki poległych żołnierzy.  W Cekowie Kolonii możemy podjechać do dawnej poczty konnej z I połowy XIX wieku i tablicę ku czci 35 ofiar II wojny światowej, której niestety nie odnalazłem a jak się dowiedziałem później prawdopodobnie znajduje się na Urzędzie Gminy. Sprawdzę to później. 😉 Dalej pojechałem na Prażuchy Nowe napić się herbatki pod dębem szypułkowym . 😉 Ma on obwód 650 cm i rośnie sobie spokojnie jak gdyby nigdy nic przy ruchliwej szosie do Turku. Chcąc skrócić sobie drogę pojechałem przez las w kierunku Starych Prażuchów, ale nie był to dobry pomysł, bo droga ubita w końcu się urwała no i musiałem nieźle się nakołować, aby dojechać do drogi prowadzącej do tej miejscowości. W Starych Prażuchach możemy zobaczyć kościół poewangelicki p.w. św. Franciszka z 1833 roku, który jest już nieczynny. Wejście również zablokowane. Stamtąd przez Przespolew pojechałem na Przespolew Kościelny, bo wiedziałem, że znajduje się tam kościół p.w. św. Katarzyny i MB Pocieszenia z 1914 roku. Jest on na małym wzniesieniu i widać go już z daleka. Tak, tego też zdjęcia brakowało mi w mojej kolekcji. 😉 Dalej.. wróciłem się drogą przez Kosmów i Żelazków.

Trasa wiodła takimi miejscowościami jak: Kalisz – Pólko – Skarszew – Morawin – Plewnia – Ceków – Nowe Prażuchy – Przespolew – Przespolew Kościelny – Ceków – Kosmów – Kuszyn – Goliszew – Żelazków – Biernatki – Kalisz

Galeria zdjęć:

Leave a Reply

Your email address will not be published.